Tuvalet Kağıdının Tarihçesi

 

                                 

  

      TARİHÇE

 

       Yapılan araştırmalar tuvalet kağıdının ilk kez 14. yüzyılda Çin’de Çin imparatoruna sunmak amacıyla üretildiği doğrultusunda bilgiler vermektedir. Tam tarihi 1391 olan Doğu dünyasındaki bu üretimi, Batı dünyası beş yüzyıl arayla Amerika’da Joseph Cattey tarafından yapılan üretimle takip etmiştir. 1857’de gerçekleşen bu üretim Batı dünyasını tuvalet kağıdıyla tanıştırmasının yanında, ilk fabrika üretimi olması niteliğiyle de tuvalet kağıdının tarihinde büyük bir öneme sahiptir.

       1857’de fabrika üretimine geçmesiyle ilk gelişim evresini tamamlayan tuvalet kağıdı, 1880’lerde günümüzde de tüketime sunulan hali olan rulo şekline getirilmiştir.

       Tuvalet kağıdının yaygınlaşma süreci incelendiğinde; Amerika ve Avrupa’da 1950’lerden sonra İkinci Dünya Savaşı’nın da bitimiyle tüketici tarafından ilgi görmeye başlandığı bilinmektedir. Türkiye’ye tuvalet kağıdının girişi bu ülkelerden yirmi yıl sonra olmuştur. İlk üretimi 1970 yılında Eczacıbaşı topluluğuna ait İpek Kağıt firması gerçekleştirmiştir.

       Bunların yanında tuvalet kağıdının icat edilmesinden önce tercih edilen malzemelerin üzerine yapılan araştırmalarda oldukça ilgi çekici verilere rastlanmıştır. Bazen ağaç yaprakları, bazense koyun yününün  tuvalet kağıdının yerini tuttuğu gözlenmektedir. Bu ilgi çekici tercihler ülkelere göre de farklılık göstermektedir. Örneğin; Amerika’da gazete kağıtları, midye kabukları ve mısır koçanı, İngiltere’de koyun yünü, Havai’de hindistan cevizi yaprağı, Eski Roma’da yün ve gül suyu, Hindistan’da ve Türkiye’de ise su, tuvalet kağıdının üretiminden önceki tercihler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !