Dünyada ve Türkiye'de Tuvalet Kağıdı Kullanım Oranları

                                    


DÜNYADA TUVALET KAĞIDI TÜKETİM ORANLARI

 

       Tuvalet kağıdının dünya üretimi, yılda 35 milyar rulo civarındadır. Ülkeler bazında bu rakamları incelediğimizde, Kuzey Amerika yılda 24 kilogram ile kişi başına düşen tuvalet kağıdı tüketiminde ilk sırada yer almaktadır. Kuzey Amerika'yı takip eden diğer ülkeler arasında Batı Avrupa ülkeleri bulunmaktadır. Avrupa ülkelerinde kişi başına düşen temizlik kağıdı tüketimi yılda ortalama 14 kilogramdır. Kuzey Amerika ve Avrupa’yı sırasıyla; Japonya, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Çin takip etmektedir. İslam ülkelerinde ise ilk sırada Lübnan yer almaktadır.

       Bir Avrupalı yılda ortalama 160 rulo, bir Lübnanlı 98 rulo, bir Ürdünlü 64, bir Malezyalı da 50 rulo tuvalet kağıdı kullanmaktadır. İslam ülkelerinden Suudi Arabistan'da kişi başına düşen tuvalet kağıdı tüketimi ise yılda 45 rulo olarak görülmektedir.

      AcNielsen bakkal, market, süpermarket ve hipermarketlerdeki perakende satışları ölçmektedir. Yani temizlik malzemesi satan dükkanlarda ve pazarlarda yapılan perakende satışlar ile toptan satışlar bu sayıların içinde yoktur. Oysa tuvalet kağıdı konusunda çok ciddi bir toptan satış potansiyeli vardır.

       AcNielsen'in verilerine göre, tuvalet kağıdı tüketimi 2004 yılında miktar olarak % 18 artmıştır. Bu son derece önemli bir büyüme rakamıdır. Miktardaki bu büyümeye karşın, değerdeki büyüme daha düşüktür. Enflasyondan arındırılmış değerlere göre, 2004 yılında büyüme oranı % 3,6 ve toplam değer 92,1 milyon dolar olarak görülmüştür.

       Dünyada perakende tuvalet kağıdı satışları, 2004 yılında Euromonitor tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre; Batı ve Doğu Avrupa'da tuvalet kağıdı perakende satışlarında artış gözleniyor. 1998 yılından 2003 yılına kadar olan dünyada tuvalet kağıtları perakende satışları konusunda elde edilen artış, Batı ve Doğu Avrupa'da tuvalet kağıdı kullanımının yaygınlığını da ortaya koymaktadır.

 


TÜRKİYE’NİN TUVALET KAĞIDI KULLANIM ORANLARI

 

    Türkiye’de toplam nüfusun yaklaşık olarak % 8'i tuvalet kağıdı kullanmaktadır. Buna göre, Türkiye'de her 100 evden 24'ü tuvalet kağıdı tüketmektedir.

    Türkiye’de kişi başına düşen tuvalet kağıdı tüketimi yılda ortalama sadece 2 kilogramdır. Yani Türkiye’de her dört kişiden sadece biri tuvalet kağıdı kullanmaktadır.

       Yılda 17 milyar metre tuvalet kağıdı tüketmekteyiz. Bu tüketim, 680 milyon rulo tuvalet kağıdı anlamına gelmektedir. Böylece, kişi başına düşen tuvalet kağıdı tüketiminin yıllık 10 ruloda kaldığını görmekteyiz.

       Yapılan araştırmalar Türkiye’de 4 haneden 1’inde temizlik kağıdı kullanıldığını ortaya koymaktadır. Bu araştırma doğrultusunda, temizlik kağıtlarının türlerine göre tüketim oranları aşağıdaki gibidir:

 % 48'i tuvalet kağıdı,

 % 25'i peçete,

 % 19'u havlu,

% 7'si mendil,

% 1'i de kutu mendil.

      Türkiye'de tuvalet kağıdı tüketimi yılda % 12 gibi bir hızla büyümesini sürdürmektedir ve tuvalet kağıdını bedava deneyenlerin % 44’ü hemen alışmaktadır.       Türkiye'de bazı kesimler hálá tuvalet kağıdını ‘günah' sanmaktadır.

      Türkiye, en çok İsrail'e tuvalet kağıdı ihraç etmektedir.

 

 TÜRKİYE VE DÜNYADA TUVALET KAĞIDININ ÜRETİM VE TÜKETİM ORANLARININ KARŞILAŞTIRILMASI

        Tuvalet kağıdının dünya üretimi, yılda 35 milyar rulo civarındadır. Dünya nüfusunu ortalama 6 milyar kişi olarak alırsanız; dünya ortalamasında kişi başına düşen tuvalet kağıdının 6 rulo civarında olduğunu bulabilirsiniz. Bu arada az bulunarak küçümsenen, Türkiye kişi başına düşen tuvalet kağıdı tüketiminin, dünya ortalamasının üzerinde kaldığının unutulmaması gerektiğini de biz hatırlatalım. Ancak bu verilere rağmen, diğer ülkeler ve tüketim oranlarını ele alarak Türkiye ile karşılaştırdığımızda, iç açıcı rakamlarla karşılaşmadığımızı da görmekteyiz.      Türkiye başta tuvalet kağıdı olmak üzere, temizlik kağıdı ürünleri tüketiminde Avrupa ortalamasının çok gerisinde kalmaktadır. Sadece Mısır, Endonezya, Yemen, Bangladeş gibi ülkelerin önünde yer alabilmektedir.           Türkiye'de 2004 yılı rakamlarına göre, kişi başına düşen temizlik kağıdı tüketimi sadece 2 kilogram olarak görülmektedir. Bu rakam ABD'de 24 kilogram, Avrupa Birliği ülkelerinde ise ortalama 14 kilogramdır.
     Türkiye'de kişi başına düşen tuvalet kağıdı tüketimi ise gerçekten çok düşüktür. Hane halkının sadece yüzde 25'inde tuvalet kağıdı kullanıldığı görülmektedir. Bu da yılda sadece 10 ruloya denk gelmektedir. Avrupa ülkelerinde bu rakamın 50 rulolara kadar çıktığını görmekteyiz.
     Ortadoğu ülkelerinin, özellikle Suudi Arabistan'ın tuvalet kağıdı tüketiminde Türkiye'nin üzerinde olduğu bir gerçektir. Ancak bir başka gerçek daha vardır. Bu da, Türk temizlik sisteminin su üzerine kurulmuş olmasıdır ve su Ortadoğu'da en kıymetli şeydir. Petrolden bile... Üreticiler, ‘‘İslam ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan'da, kişi başına yılda 45 rulo tuvalet kağıdı tüketimi var. Türkiye'de 10 rulo. Hedefimiz Suudi Arabistan'ı yakalamak'' diyor.

     İslam ülkelerine bakıldığında Tunus'un ardından Türkiye 7. sırada yer alıyor.

     Tüketimin düşük seviyede kalmasının en önemli nedenlerinden birini, tuvalet kağıdının bazı kesimlerce dini açıdan sakıncalı görülmesi oluşturuyor.

 

 

Ülke bazında kişi başına tüketim


Rulo
İsrail 104
Lübnan 98
BAE 80
Ürdün 64
Malezya 50
Fransa 50
Almanya 46
Suudi Arabistan 42
Suriye 12
Tunus 11
Türkiye 8
Mısır 6
Endonezya 3
Yemen 1
Bengladeş 1Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !